SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK EMEK İSTER

SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK EMEK İSTER

http://img.blogcu.com/uploads/A4R4Z4U4_4.jpg

Dünyadaki tüm insanların en büyük hedefi mutlu, sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirmektir. Her gün her şeyin büyük bir hızla değiştiği bir dönemde bunu yapabilmek için bireylerin bedensel, eğitsel ve psikolojik gelişimlerini yakından ilgilendiren tüm etkenlerin, bu hızlı değişim ile ilgili bilgilerini güncellemeleri gerekir ki çocuklarının gelişimine sağlıklı destek verebilsinler. Özellikle de insan yaşamını en yakından ilgilendiren konulardaki gelişimlerin anne ve babalar tarafından takip edilmesi,  her anlamda sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Bireylerin gelişimine baktığımızda gelişimlerinin temel unsurlarından birini oluşturan şeyin beslenme olduğunu görmemek mümkün değildir. Bugün gıda sektörüne baktığımızda; her gün yüzlerce çeşit yiyeceğin üretim yelpazesine eklendiği bir sektörle karşılaşırız ki bunun anlamı, -iyi tanınmaması halinde-, insanların, yaşamlarını ciddi bir şekilde tehdit eden besinlerin bağımlısı olma ihtimalleridir. Ki bu durumda da önlem alınmadığı takdirde ortalama yaşam süresini kısaltmak gibi bir insanlık suçu işlemiş oluruz. İnsanoğlunun devamlılığını sağlamak ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmak tüm erişkinlerin görevidir. Belki bu sorumluluğun derecesi ve şekli bireylerin toplumsal rollerine göre değişebilir ancak elde edilecek olumlu sonuç herkesi eşit şekilde etkileyecektir. Sağlıklı bir toplum mutlu ve üretken bir toplum olacaktır.

Her şeyin gittikçe hızlandığı bir dönemde insanların temel ihtiyaçlarını karşılama şekilleri de hızlanmıştır. Nasıl mı? Örneğin, gittikçe daha çok benimsediğimiz oturaklı yaşamın aksine yediğimiz yiyeceklerin çoğu daha hızlı yetiştirilebilsin diye hormon takviyesine maruz kalıyor, daha hızlı pişirilebilsin diye yüksek gerilime ve daha hızlı sindirilebilmesi için de gazlı içeceklere ihtiyaç duyuluyor. Sonuç olarak; insanın en temel yaşamsal ihtiyacı olan besin ya da diğer bir deyiş ile gıda sektörünün kazancının genişliğini keşfeden bazı MARKA sahiplerinin daha çok kazanmasına yardımcı oluyoruz. Diğer taraftan da bulunduğu yaş standartlarına göre her gün biraz daha büyük beden giyinen toplumların yaratılmasına katkı sağlıyoruz. Birde üstüne üstlük ülkelerimizin milli bütçelerinden en büyük payı alan bütçe türünün sağlık hizmetleri giderlerinin olmasını sağlıyoruz. Hâlbuki bu kısıtlanan bütçeleri farklı alanlarda kullanabilsek çok daha sağlıklı gelişmiş olacağız.

Kısacası, bu hızlı değişimlere karşı daha sağlıklı nasıl ayakta kalacağımızı bilmek  daha sağlıklı gelecek nesiller yetiştirebilmek için her alandaki yenilikleri çok iyi takip etmek ve öğrenmeyi bir yaşam boyu sürdürebilen bilinçli bireyler olmak herkes için bir vatandaşlık borcudur.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !