Erken doğum riski ikizlerde daha yüksek

Erken doğum riski ikizlerde daha yüksekErken doğum riski ikizlerde daha yüksek

Türkiye'de her yıl gerçekleşen 1 milyon 387 bin doğumdan 130 bini erken doğum olarak gerçekleşiyor. Erken doğum riski, ikizlerde yüzde 75, üçüzlerde yüzde 90'a kadar çıkabiliyor.

Erken doğumlarda bebeğin hastanede kalış süresi uzadığı için sağlık sorunları yaşanabiliyor. Türkiye'de doğan her bin bebekten 17'si ölürken bunların yüzde 75'ini prematüre bebekler oluşturuyor. Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, prematüre bebeklerin bakım süreçlerinin zor ve masraflı olduğuna dikkat çekiyor. Şarman, ailelerin maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Hastanede bakım sürecinde, hastaneden taburcu olurken, uzun dönemde gündeme gelen sağlık sorunlarında prematüre bebeklerin desteklenmesi gerekiyor.

Güvencesi olduğunu zanneden pek çok aile bebekleri yoğun bakıma yattıktan sonra ciddi bir maddi yük karşısında ezilmektedir." diyor. Prematüre bebekler ne kadar erken doğarlarsa hastanede kalış sürelerinin de o kadar arttığını kaydeden Şarman, bebeklerini kucağına alamayan anne-babaların zor bir dönem yaşadığını vurguluyor. Bu durumdaki ailelere yardım etmek amacıyla kurulan El Bebek Gül Bebek Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı Canan Göztepe de hastaneler, özel sigorta şirketleri, Sağlık Bakanlığı ile birlikte ailelerin yaşadığı soruna çözüm getirilebileceğini söylüyor. Sosyal sorumluluk projeleriyle özel hastanelerde doğan prematüre bebeklerin masraflarını düşürmeyi hedeflediklerini anlatan Göztepe, şunları söylüyor:

"Özel sigorta kapsamında olmayan bu bebeklerin doğum ve bakım masraflarının, sigorta şirketleri ile görüşülerek, bulunacak bir formül ile sigorta kapsamına alınmasını sağlamayı öngörüyoruz. Sağlık Bakanlığı ile birlikte var olan projelerin geliştirilmesi ve yürütülmesine destek olunmasına öncülük edeceğiz."

Tıpta, 24 hafta ile 37 hafta arasında doğan bebekler prematüre olarak tanımlanıyor. Türkiye'de her yıl 1 milyon 387 bin canlı doğum olurken, canlı doğumların yaklaşık yüzde 10'u 'erken' gerçekleşiyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !