Bebeginiz gaz sancısı çekiyorsa

Bebeginiz gaz sancısı çekiyorsa...

http://www.cicibebe.net/photogallery/16.jpg

“Bebeklerin hepsi ağlar. Ancak gaz sancısı olan bebeklerde üç saatten fazla süren ve akşam saatlerinde artan ağlama nöbetleri görülür” diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi`nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande Özgün Karatepe, bu durumda ailelerin sakince kendi bebeklerini rahatlatacak yöntemi keşfetmeleri, hiçbir yöntem bebeği susturamıyorsa doktora başvurmaları gerektiğini belirterek şu bilgileri verdi…

Annenin endişeli olması da gaz sancısına neden olur
 
“Bebeklerde gaz sancısı, bebek 2–3 haftalık olduğunda başlar ve genellikle 4–6 haftada en yoğun dönemine ulaşır. 3-4 ayda azalarak kaybolur. Nadiren 5 ya da 6’ncı aya kadar uzayabilir. Gaz sancılarının kesin sebepleri bilinmiyor. Ancak, emzirme tekniğindeki hatalar fazla hava yutmaya bağlı olarak gaz sancısını artırır.

Bebeğin sindirimini gerçekleştirmesi için gereken bağırsak ve pankreas enzimlerinin ilk aylarda yetersiz olması, anne sütü alan bebeklerde bazen annenin aldığı gıdalar, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişeli olması da gaz sancısında etkili olabilir.

Bebeklerin hepsi ağlar. Ancak gaz sancısı olan bebeklerde üç saatten fazla süren ve akşam saatlerinde artan ağama nöbetleri görülür. Bebek son derece huzursuzdur, ellerini yumruk yapar, bacaklarını karnına doğru çeker, kızarır ve gaz çıkarır. Eller ve ayaklar soğuktur. Karın hafif bombedir. Bu durum haftada 3–4 kere tekrar eder.

Ne yapmalı?

Bebek kucağa alınarak yalnız olmadığı hissettirilmeli, daha sık emzirilmeli ve emzik kullanmalı; rahat, sakin, gürültüsüz bir ortamda bulundurulmalı. Anne, bebeğin ağlamalarından dolayı çok endişeliyse, babanın veya diğer aile fertlerinin bebeği sakinleştirmesi, annenin bu süreçte kısa süreli dinlenmesi de bebeğin annenin endişesini hissetmesinden kaynaklanacak sorunları ortadan kaldırabilir.

Anne-babalara tavsiyeler…

Anne sütü ya da formül mama ile beslenen bebeklerde emerken hava yutturmamaya dikkat edilmelidir. Meme başının etrafındaki kahverengi alanla birlikte oldukça geniş olarak bebeğin ağzına vermek, biberonu dik tutmak bu konuda yardımcı olur.

Bebeği mümkün olduğunca sakin bir ortamda beslemek gerektiği, gereğinden fazla beslenmenin yarattığı bağırsak gerginliğiyle gaz sancısına neden olabileceği unutulmamalıdır. Gazlı bebeklerin stresli ailelerde daha fazla görüldüğüne dair çalışmalar da bulunması nedeniyle bebeği rahat ve sakin bir ortamda bulundurmak gerekir.

 Emziren annenin aldığı bazı gıdalar da bebeğin gazını etkileyebilir. Bebekte inek sütü allerjisi varsa doktor gereken tetkikleri yaptıktan sonra anneye süt ve süt ürünlerinin çıkartıldığı bir diyet önerilir. Böyle bir durum yoksa, anne kuru fasulye, nohut, brokoli, lahana, karnabahar, çikolata, baharatlı gıdalar ve çay, kahve gibi içecekleri belli süreler için kesmelidir…

Ağlama durmuyorsa doktora başvurun

Bütün bunlara rağmen yine de bebeğin ağlaması durmuyorsa yapılacak tek şey, doktorun kapısını çalmaktır. İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, fıtık veya bağırsak problemleri, besin allerjileri gaz sancılarıyla karışabilecek ağlama nöbetlerine neden olabilir. Bu hastalıklara yönelik bulgular yoksa, doktor tarafından önerilen bitkisel çaylar veya bazı damlalar kullanılabilir. Bu ilaçların etkileri kişisel farklılıklar gösterebileceğinden, ancak doktorların önerisine göre kullanılmalıdır”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !